Prawo jazdy i co dalej?

Egzaminie na prawo jazdy

Też się zastanawiasz, czy bezpośrednio po zdanym egzaminie na prawo jazdy możesz prowadzić już samochód i być aktywnym uczestnikiem ruchu drogowego? W końcu otrzymujesz od egzaminatora specjalne poświadczenie, może więc wystarczy zanim otrzymasz dokument prawa jazdy? Niestety, czeka Cię jeszcze trochę formalności. Prześledź więc wspólnie z nami, co musisz zrobić po zdanym egzaminie na prawo jazdy. 

Każdy egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Oba egzaminy możesz zdać w tym samym dniu, albo najpierw ustalić termin egzaminu teoretycznego, a potem praktycznego. Wcześniej jednak musisz uiścić koszt egzaminu na prawo jazdy – 30 złotych za teoretyczny i 140 zł za praktyczny (prawo jazdy kat. B). Jeśli pozytywnie zakończysz każdy z egzaminów, uzyskasz od egzaminatora arkusz przebiegu części praktycznej egzaminu państwowego. To jednak jest tylko informacja dla samego kierowcy, ponieważ to ośrodek egzaminacyjny zobligowany jest do podania wszelkich informacji na temat odbytego egzaminu do właściwego systemu teleinformatycznego. Jednak najlepiej zachowaj ów dokument, do czasu aż zakończysz wszelkie formalności. W razie błędów bądź niedopatrzeń ze strony ośrodka egzaminacyjnego, właśnie to poświadczenie będzie jedynym dowodem, że poradziłeś sobie na egzaminie na prawo jazdy. 

Mam zaświadczenie o zdanym egzaminie na prawo jazdy – co dalej?

Następnym krokiem przybliżającym Cię do otrzymania dokumentu, są formalności, których należy dopełnić we właściwym urzędzie komunikacyjnym urzędu miasta bądź  w starostwie.  Trzeba pamiętać, że egzaminator uzupełnia tylko profil kandydata, reszta czynności leży w gestii już samego przyszłego kierowcy. W sieci można znaleźć wniosek o prawo jazdy pdf albo pobrać linki bezpośrednio ze strony urzędu miasta. Ten z kolei trzeba wypełnić i dostarczyć z kompletem zdjęć (35x45mm kolorowe i nie starsze niż pół roku przed złożeniem wniosku). Wypełnienie wniosku i poświadczenia przyjęcia dokumentów w wydziale komunikacji nadal jednak jeszcze nie uprawnia do poruszania się po drodze. Zaświadczenie o zdanym egzaminie na prawo jazdy jest jedynie podstawą do wydania odpowiedniego dokumentu. Dlatego im szybciej skierujesz swoje kroki do właściwego urzędu, tym szybciej uzyskasz prawo jazdy i będziesz mógł legalnie poruszać się po drogach własnym środkiem transportu. 

Jeśli już posiadasz zaświadczenie o zdanym egzaminie, dokonałeś opłaty za wydanie dokumentu – 100,50 PLN oraz dysponujesz kompletem aktualnych zdjęć, to możesz udać się do wydziału komunikacji. Czas oczekiwania na prawo jazdy to około 9 dni  roboczych od momentu przyjęcia dokumentów, ale pod warunkiem, że wszystko się zgadza i zdjęcia spełniają wymogi.  Warto też wcześniej zadzwonić do wydziału komunikacji, by dowiedzieć się po ilu dniach można odebrać prawo jazdy. Czasem dokumenty wydawane są wcześniej, a czasem może się zdarzyć opóźnienie. Podczas rozmowy uzyskasz też przydatne informacje, m.in. w jaki sposób możesz przesłać potwierdzenie opłaty, albo czy niezbędne jest posiadanie umówionego terminu wizyty. To przyspieszy całą procedurę i ułatwi szybsze pozyskanie dokumentu.

Nie. Samochód prowadzić może tylko i wyłącznie osoba, która zdała egzamin, ale również posiada odpowiedni dokument i nie jest to zaświadczenie z egzaminu. Osoby, które złamią ten zakaz, podczas kontroli policyjnej zapłacą mandat w wysokości 500 złotych. Podstawą do kary będzie też zdjęcie z fotoradaru. Jeśli chcesz przyspieszyć całą procedurę, to jeszcze przed egzaminem zrób zdjęcia do dokumentu i dopilnuj rezerwacji terminu w urzędzie komunikacji. 

Ile lat ważny kurs na prawo jazdy?

Nie spieszy Ci się z podejściem do egzaminu, a może pilny wyjazd pokrzyżował Ci plany? Nie szkodzi. Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy zastanawiają się, ile lat ważny kurs na prawo jazdy. Kurs ważny jest bowiem bezterminowo, pod warunkiem, że byłeś jego uczestnikiem po 1 stycznia 1998 roku. Wtedy bowiem przepisy uległy zmianie na korzyść kursantów. Musisz jednak pamiętać, że konieczne jest zaktualizowanie niektórych dokumentów. Jeśli przerwa między kursem a egzaminem wynosi kilka lat, to konieczne będzie wymiana zdjęcie w profilu kierowcy i bezwzględnie trzeba będzie odświeżyć badania lekarskie, co wiąże się niestety z dodatkowymi kosztami. Jeśli masz długą przerwę i nie jesteś pewny swoich umiejętności, to zgłoś się do nas na dodatkowe godziny z jazd, gdzie z profesjonalistą przypomnisz sobie najważniejsze zasady poruszania się po drodze, albo odświeżysz sobie trasę egzaminacyjną.

Po zdanym egzaminie na prawo jazdy – kiedy musisz zgłosić się do
urzędu?

Nie tylko kurs na prawo jazdy jest bezterminowy. Również formalności w urzędzie komunikacyjnym po zdanym egzaminie na prawo jazdy możesz zrealizować w dowolnym momencie. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń czasowych, które powodowałyby konieczność ponownego podejścia do egzaminu. Po 2014 roku przepisy uległy zmianie nie tylko w kwestii części praktycznej. Obecnie również bezterminowo ważna jest część teoretyczna, a nie, jak było wcześniej tylko sześć miesięcy.

Gotowy by zacząć ?

Podobne wpisy